VELEHRAD

Číslo magnetky: 657

Kraj: Zlínský
Okres: Uherské Hradiště

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí. Právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Když tu v roce 1205 vznikl první cisterciácký klášter na Moravě, pojmenovali jej podle nedaleké osady Veligrad – Velehrad.

Dnešní podobu areál získal po barokní přestavbě v 18. století, klenotem je zejména bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie se základy z počátku 13. století. Součástí komplexu je rovněž barokní kaple sv. Jana, novogotická kaple sv. Cyrila a Metoděje, podzemní katakomby a lapidárium s expozicí románské architektury. Nadějí duchovní i hmotné obnovy památného Velehradu se v dubnu 1990 stala návštěva papeže Jana Pavla II., který velehradské bazilice udělil vyznamenání Zlaté růže, poukazující na mimořádný duchovní význam.

Bratři, učenci a mniši Cyril (Konstantin) a Metoděj původem z řecké Soluně přišli na Moravu v roce 863 na žádost velkomoravského knížete Rastislava, aby pomohli upevnit základy vznikající křesťanské církve. Vychovali své příští nástupce a vytvořili písmo pro slovanský jazyk, hlaholici, do něhož poté z řečtiny přeložili řadu liturgických knih včetně bible. Konstantin zemřel roku 869 v Římě, jeho starší bratr Metoděj, vysvěcený na prvního arcibiskupa panonsko-moravské arcidiecéze, roku 885.

Do dob Velkomoravské říše se alespoň na chvíli můžete vrátit při návštěvě Archeologického skanzenu s vyhlídkovou věží a replikou kostela z 9. století. Opravdovou raritou, jinde v Česku nevídanou, je projekt Živá voda, kde se projdete proskleným tunelem pod hladinou velké sladkovodní tůně se sumci, kapry, líny, candáty a dalšími rybami a vodními živočichy. Oblíbeným cílem výletů je Králův stůl, legendami opředený kámen s keltskými runami, anebo Muzeum keramiky v sousední obci Tupesy.