CHVALSKÝ ZÁMEK – HORNÍ POČERNICE
Číslo magnetky: 65
Kraj: Praha
Okres: Praha
První písemné zmínky o malém opevněném feudálním sídle, Chvalské tvrzi, pocházejí ze začátku 15. století. Po dvě staletí měnila tvrz často majitele až do roku 1652, kdy byl ve značně zpustlém stavu postoupen jezuitské koleji u sv. Klimenta. V tomto období byla někdejší tvrz stavebně upravena do podoby renesančního zámku, který se s řadou architektonických detailů uchoval dodnes. V souvislosti s renesanční přestavbou bylo vybudováno sklepení, částečně vytesané v pískovcovém podloží. Po raně barokní přestavbě získal zámek podobu, ve které se prakticky dochoval až do současnosti.
Pamětní kniha obce Chvaly uvádí, že tvrz v roce 1734 vyhořela, patrně byla poškozena také kaple sv. Anny, v letech 1793 – 1794 přebudovaná na kostel sv. Ludmily. Dochovaly se také úpravy, při nichž v zámku vznikly vrcholně barokní štukové rámce na stropech 2. patra a fabionové stropy v chodbách. Malířská výzdoba je patrná pouze ve dvou místnostech ve druhém patře, v prvním případě je překryta nátěrem, ve druhém se jedná o kompaktní figurativní a dekorativní malbu stropní části, pravděpodobně z první poloviny 19. století.
Po zrušení jezuitského řádu přešel zámek pod správu zemského studijního fondu. Po roce 1918 byl spravován ministerstvem orby, později zemědělství. V roce 1950 byl dvůr se zámkem převeden do majetku státem zřízemé organizace československé státní statky, v roce 1955 dostal objekt do užívání Státní statek Praha. To už byly obvodové zdi tak narušeny a vyborceny, že hrozilo nebezpečí zřícení. V sedmdesátých letech bylo následkem unikající vody z horního zámeckého podlaží promočeno zdivo klenby kostela, v osmdesátých letech se na střechách zámku kladla nová krytina a objekt se postupně uvolňoval od nájemníků.
V roce 1992 zřídilo zastupitelstvo Horních Počernic na záchranu zámku nadaci, která vedla následná nezbytná jednání k jeho obnově. Na základě znaleckého posudku vydal koncem roku 1998 Pražský ústav památkové péče vyjádření o přípustnosti rekonstrukce, rehabilitace a restaurování zámecké fasády včetně oken a vstupního portálu. V rámci projektové přípravy se na samém začátku uskutečnil velmi podrobný památkový průzkum, na jehož podkladě bylo pak navrženo odstranění všech nevhodných dodatečných úprav objektu. V polovině roku 2000 byl hotov stavebně historický průzkum, jehož cílem bylo zjistit celkový stav objektu, v roce 2001 byla staticky zajištěna klenba zámku a dvorní arkáda. Na konci roku 2003 schválil Národní památkový ústav opravu střechy zámku a souvisejících konstrukcí s podmínkou, že bude nadále zachován stávající tvar konstrukce a typ krytiny. V září 2006 se započalo se záchranou této krásné stavby, které po letech chátrání hrozil zánik.