VÍRSKÁ PŘEHRADA

Číslo magnetky: 714

Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Obec Vír je rozložena v údolí podél toku řeky Svratky, které je ze dvou stran obklopeno strmými svahy, ze severní strany přehradní nádrží a pouze jižní strana údolí je otevřená a klesá níže k Brnu. Tato rokle byla po staletí a tisíciletí vytvářena dravou řekou Svratkou (dříve Švarcavou), jejíž koryto se nevyhnulo žádné části vesnice, až bylo v tomto století svedeno do umělého řečiště pod kopcem nazývaným Povrchnice, místním známý jako Kača a následně v 60. letech přehrazeno Vírskou přehradní nádrží.

Vystavěním její 78 metrů vysoké hráze vzniklo jezero o maximální rozloze 223,5 ha, které bohužel ve svých vodách skrylo vesnice Chudobín u Dalečína a část Korouhvice.

Pitnou vodou je díky Vírské přehradě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska, v poslední době i Brno. Bohužel díky tomu je tato krásná lokalita nepřístupná rekreaci i rybolovu a pro její okolí platí vyhláška I. pásma hygienické ochrany. Nicméně po levém břehu byla vybudována asfaltová cesta, která slouží jako cyklistická stezka do Dalečína.

K Vírské přehradě patří malá hydroelektrárna se dvěma turbínami a stanice pro úpravu tzv. surové vody na vodu pitnou. Průměrná výroba pitné vody se pohybuje kolem 50–60 litrů za sekundu, maximální dosahuje až k 200 litrům za sekundu. Vodárenský areál je tudíž při normálním denním provozu schopen dodat přes 5000 metrů krychlových pitné vody.

Na jižním konci obce byla také roku 1954 postavena přehradní nádrž Vír II, která zachycuje kolísání vodní hladiny při plném provozu hlavní hydroelektrárny. Sama má svoji menší hydroelektrárnu, umístěnou na protější straně kopce a spojenou potrubím s hlavním tokem.