PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI
Číslo magnetky: 890
Kraj: Zlínský
Okres: Zlín
Památník Tomáše Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lýdie Gahury ve Zlíně. Jeho stavba byla zahájena v roce 1933. Podle původního návrhu měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru. Součástí byl také objekt Památníku Tomáše Bati na počest Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Došlo však jen k částečné realizaci budovy Památníku a dvou studijních ústavů.
Památník je postaven v duchu zlínského funkcionalismu, autorem byl významný zlínský architekt F. L. Gahura. Standardní konstrukční modul (železobetonový skelet) kombinoval se skleněnou výplní, vnitřní halový prostor rozčlenil pouze sloupy a doplnil jednoramenným schodištěm a dosáhl tak mimořádné čistoty prostoru. Památník Tomáše Bati, Gahurovo nejpůsobivější architektonické dílo, je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky: jen opěrný systém a barevné vitráže, jen železobetonový skelet a sklo.
V roce 1954 byl Památník přestavěn (akademickým architektem J. Stašou) na Dům umění. Zvenku se jedná o železobetonovou konstrukci opláštěnou sklem. Během procesu obnovy Památníku do původní podoby stavbaři odstranili všechno, co nepřipomíná 30. léta minulého století. Obnažili i celou konstrukci budovy, která dostala nový skleněný kabát. Unikátní budově tak navrátili podobu čistého krystalu. Jejímu interiéru dominuje maketa letadla Junkers F13, v němž Tomáš Baťa zahynul. V roce 1932 se letadlo zřítilo krátce po startu z nedalekých Otrokovic při plánované letecké pracovní cestě do švýcarského Möhlinu.
Vnitřní prostor je čistý, rozlehlý a působivý. Pouze sloupy a okna. Tato dominanta týčící se na vrcholu náměstí T. G. Masaryka skýtá i krásný výhled na Zlín. V návštěvní dny bývá navíc tento architektonický skvost ve večerních hodinách nasvícený. Mimořádná budova ze skla, betonu a kovu je unikátní v každé denní době a za každého ročního období.