HULÍN
Číslo magnetky: 762
Kraj: Zlínský
Okres: Kroměříž
Hulín je město v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji, 6 km severovýchodně od Kroměříže. Žije zde přibližně 6 800 obyvatel. Velký vliv na vývoj města měla stavba Severní dráhy císaře Ferdinanda v roce 1841. Od té doby je Hulín důležitým dopravním uzlem.
Město Hulín se po roce 1990 rozšířilo o místní části Záhlinice a Chrášťany. Záhlinice bývaly samostatnou obcí s vlastní školou, kostelem, obecním domem, který býval sídlem obecní rady, i hospodou. Její impozantní architektura dodnes zdobí přední část návsi svou pseudobarokní líbeznou fasádou. Záhlinice jsou rodištěm významného národovce, říšského a zemského poslance, pokrokového rolníka a dlouholetého starosty obce Františka Skopalíka (1822–1891), který jako první u nás provedl dobrovolné scelování pozemků. To bylo v roce 1857 a do-dnes se mu s uznáním přisuzuje podíl na přínosu českých zemí evropskému zemědělství. K Záhlinicím se také vztahuje vzácná lokalita Záhlinických rybníků, které jsou svou polohou a rozsahem největší vodní plochou na Kroměřížsku. Záhlinické rybníky umožňují hnízdění více než stovce ptačích druhů a s dalšími takříkajíc „na tahu“ čítají přes 270 druhů ptáků. Zakladatelem této rybniční soustavy byl Jan Dubravius, vlastním jménem Jan Skála z Doubravky, který žil v letech 1486–1553. Byla to ve své době velmi vlivná osobnost. Později se stal olomouckým biskupem a je po něm také pojmenována samota „Doubravice“ ležící uprostřed rybníků.
Po cestě asi kilometr severovýchodně od Záhlinic se dostaneme do malebných Chrášťan, které dotváří drobná zvonice na návsi. V posledních letech je pro Chrášťany typická houževnatá snaha potomků původních majitelů zdejších domů a také současných chalupářů vrátit tomuto zapomenutému kousku Hané jeho původní ráz.